18 Νοε 2013

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Σε συνεργασία με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ


Για τη χειμερινή περίοδο Νοέμβριος 2013-Μάρτιος 2014, η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, σε συνεργασία με το Ελληνικό Τμήμα της ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ, διοργανώνει κύκλο εισηγήσεων-προβολών-συζητήσεων στη θεματική Πολιτικός Κινηματογράφος. Οι προβολές θα γίνονται Κυριακές μεσημέρια, 12-4 μμ., στη μεγάλη αίθουσα της «Ταινιοθήκης της Ελλάδος», Ιερά Οδός 48 (μετρό: Κεραμεικός), τηλ. 210. 3612046. Το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:

Κυριακή 24 Νοεμβρίου: 
1) Φερνάντο Σολάνας, Μνήμες λεηλασίας (παρουσιάζει ο ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΑΤΗΣ)

Κυριακή 8 Δεκεμβρίου: 
2) Τζίλο Ποντεκόρβο, Η μάχη του Αλγερίου (παρουσιάζει ο ΦΩΤΗΣ ΤΕΡΖΑΚΗΣ)

Κυριακή 12 Ιανουαρίου: 
3) Μιχαήλ Καλατόζωφ, Είμαι η Κούβα (παρουσιάζει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΗΤΣΗΣ)

Κυριακή 26 Ιανουαρίου: 
4) Κρις Μαρκέρ, Το βάθος του ουρανού είναι κόκκινο (παρουσιάζει ο ΝΙΚΟΣ ΞΥΔΑΚΗΣ)

Κυριακή 9 Φεβρουαρίου: 
5) Ρόμπερτ Κραμερ, Ο πάγος (παρουσιάζει ο ΚΩΣΤΑΣ ΛΙΒΙΕΡΑΤΟΣ)

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου: 
6) Πωλ Γκρήνγκρας, Ματωμένη Κυριακή (παρουσιάζει ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΥΡΟΣ)

Κυριακή 16 Μαρτίου: 
7) Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Άμος Οζ - Μάικ Ντιμπ, Έντουαρντ Σαΐντ: η τελευταία συνέντευξη (παρουσιάζουν οι ΘΑΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΝΙΚΟΛΑΣ ΒΟΥΛΕΛΗΣ)

Κυριακή 30 Μαρτίου: 
8) Κριστόφ Κισλόβσκι, Ου φονεύσεις (παρουσιάζει ο ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΑΤΗΣ)


Κατεβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα σε pdf 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

18 Νοε 2013

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Σε συνεργασία με το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ


Για τη χειμερινή περίοδο Νοέμβριος 2013-Μάρτιος 2014, η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, σε συνεργασία με το Ελληνικό Τμήμα της ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΜΝΗΣΤΙΑΣ, διοργανώνει κύκλο εισηγήσεων-προβολών-συζητήσεων στη θεματική Πολιτικός Κινηματογράφος. Οι προβολές θα γίνονται Κυριακές μεσημέρια, 12-4 μμ., στη μεγάλη αίθουσα της «Ταινιοθήκης της Ελλάδος», Ιερά Οδός 48 (μετρό: Κεραμεικός), τηλ. 210. 3612046. Το πρόγραμμα είναι το ακόλουθο:

Κυριακή 24 Νοεμβρίου: 
1) Φερνάντο Σολάνας, Μνήμες λεηλασίας (παρουσιάζει ο ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΑΤΗΣ)

Κυριακή 8 Δεκεμβρίου: 
2) Τζίλο Ποντεκόρβο, Η μάχη του Αλγερίου (παρουσιάζει ο ΦΩΤΗΣ ΤΕΡΖΑΚΗΣ)

Κυριακή 12 Ιανουαρίου: 
3) Μιχαήλ Καλατόζωφ, Είμαι η Κούβα (παρουσιάζει ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΗΤΣΗΣ)

Κυριακή 26 Ιανουαρίου: 
4) Κρις Μαρκέρ, Το βάθος του ουρανού είναι κόκκινο (παρουσιάζει ο ΝΙΚΟΣ ΞΥΔΑΚΗΣ)

Κυριακή 9 Φεβρουαρίου: 
5) Ρόμπερτ Κραμερ, Ο πάγος (παρουσιάζει ο ΚΩΣΤΑΣ ΛΙΒΙΕΡΑΤΟΣ)

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου: 
6) Πωλ Γκρήνγκρας, Ματωμένη Κυριακή (παρουσιάζει ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΥΡΟΣ)

Κυριακή 16 Μαρτίου: 
7) Στέλιος Χαραλαμπόπουλος, Άμος Οζ - Μάικ Ντιμπ, Έντουαρντ Σαΐντ: η τελευταία συνέντευξη (παρουσιάζουν οι ΘΑΝΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΝΙΚΟΛΑΣ ΒΟΥΛΕΛΗΣ)

Κυριακή 30 Μαρτίου: 
8) Κριστόφ Κισλόβσκι, Ου φονεύσεις (παρουσιάζει ο ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΑΤΗΣ)


Κατεβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα σε pdf 

Δεν υπάρχουν σχόλια: